Od junija do septembra lahko na cvetovih glavinca (Centaurea) in drugih medovitih košarnicah (družina Asteraceae) opazujemo čebele male volnarke (Pseudoanthidium nanum Mocsáry, 1879).
Zaradi njihove majhne velikosti (6-8 mm) jih včasih sploh ne opazimo, zato moramo pozorno spremljati dogajanje na cvetočih rastlinah. Še posebej hitri so samčki, ki se jim vedno mudi in z izjemno hitrostjo švigajo okoli cvetov ter neumorno iščejo samičke. Le tu in tam se usedejo na kakšen cvet ter se osvežijo s požirkom medičine.
Ko te krasne čebelice končno opazimo, so zlahka prepoznavne po svojih rumenih pikah na temnem zadku. Samičke imajo krtačko za zbiranje peloda na trebuščku, kar je značilno za čebele znoske (družina Megachilidae).
Gnezda gradijo v votlih steblih rastlin (pri nas so naselile posušena stebla vrtnic), notranjost pa obdajo z rastlinsko volno – iz kosmatih rastlin postrgajo dlačice. Ker rade gnezdijo v vertikalnih votlinicah ne bodo naselile hotela za žuželke, bodo pa zelo vesele, če jim boste pustili kakšen kotiček v vrtu kjer ne boste pospravili suhih vejic rastlin, ki imajo votla stebla (npr. vrtnice, robidnice, trstičevje,..).
Rastline za male volnarke:
- Centaurea jacea, navadni glavinec
- Calendula officinalis, navadni ognjič
- Leontodon autumnalis, jesenski jajčar
- Leontodon hispidus, navadni jajčar
- Taraxacum officinale, navadni regrat
- Hypochoeris radicata, navadni svinjak
- Crepis biennis, dvoletni dimek